Reklama
  • Czwartek, 2 marca 2017 (14:00)

    Danuta i Lech Wałęsowie. Wielka rodzinna tragedia

Nieraz próbowali pomóc synowi wyjść z problemów.

Ostatnia niedziela była jednym z najtrudniejszych dni w życiu Danuty i Lecha Wałęsów. Przyniosła wieść o przedwczesnej śmierci ich syna Przemysława. Mężczyznę znalazł w jego mieszkaniu syn Bartek, który natychmiast wezwał karetkę.

Niestety, nie dało się już nic zrobić. – Pozostajemy w ogromnym bólu po Jego odejściu – poinformował na Facebooku o śmierci starszego brata Jarosław Wałęsa.

Reklama

Przemysław był trzecim z kolei synem byłej prezydenckiej pary. Urodził się w 1974 roku. Pani Danuta, która po narodzinach czterech synów (Bogdana, Sławomira, Przemysława i Jarosława) doczekała się również czterech córek (Magdaleny, Anny, Marii i Brygidy), przyznała w swojej autobiografii, że to właśnie na jej trzech najstarszych dzieciach (w tym na Przemku) najbardziej odbiło się wejście ojca do świata wielkiej polityki, a później jego prezydentura.

– Znaleźli się pod presją kolegów, dalszego otoczenia i mediów – przyznała. – Życie zaczęło im narzucać, że są Wałęsami, a nawet że czasem z tej racji więcej im wolno.

Cukrzyca, alkohol?

Polska usłyszała o Przemysławie w 1993 roku, gdy jako 19-latek spowodował wypadek, kierując autem po spożyciu alkoholu. Dostał wyrok w zawieszeniu, gdyż biegli uznali, że cierpi na „pomroczność jasną”.

Rok później Przemysław wziął ślub ze studentką psychologii Eweliną. Doczekali się synów Bartka i Dominika. O drugim synu kilka miesięcy temu zrobiło się głośno, gdy został zatrzymany przez policję, bo ranił swoją dziewczynę nożem.

Małżeństwo Przemysława i Eweliny nie przetrwało. Danuta Wałęsa przyznała, że może zbyt pochopnie podjęli decyzję o ślubie.

W 2003 roku Przemysław przypomniał o sobie, powodując kolejny wypadek samochodowy w stanie nietrzeźwym. Przyznał się do winy i ponownie dostał wyrok roku więzienia w zawieszeniu. Podjął kurację, a leczenie zaowocowało nowym związkiem.

Wziął ślub z Katarzyną, terapeutką od uzależnień, jednak drugi związek też nie przetrwał. Od kilku lat trzeci syn państwa Wałęsów mieszkał sam. Pracował w straży granicznej.

Podobno cierpiał na cukrzycę, ale nie leczył choroby, a znów zaczął nadużywać alkoholu. Wycieńczony takim trybem życia organizm najprawdopodobniej nie wytrzymał obciążenia, choć dokładne przyczyny śmierci ustali sekcja zwłok.

Śmierć Przemysława to wielka tragedia dla całej rodziny państwa Wałęsów. Jego bliscy wielokrotnie starali się pomóc mu wyjść z problemów. Dziś wszyscy zapewne zadają sobie pytanie, czy można było uniknąć tego nieszczęścia.

MH

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.