Reklama
  • Czwartek, 9 maja 2013 (15:47)

    Margaret Thatcher: Ostatnia walka Żelaznej Damy

Kres jej życia naznaczyła choroba

Informacja o śmierci Margaret Thatcher przekazana przez jej rzecznika lorda Bella w poniedziałkowe popołudnie 8 kwietnia w jednym zdaniu zamknęła jej 87-letnie życie. Brzmiało ono: „Odeszła w pokoju dziś rano wskutek udaru”.

Była premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-90 (Thatcher była jedyną kobietą sprawującą ten urząd i najdłużej rządzącym premierem w XX-wiecznej historii Wielkiej Brytanii) od lat zmagająca się z postępującą demencją naczyniową. Ostatnie lata spędziła w swym domu w modnej londyńskiej dzielnicy Belgravia w towarzystwie opiekunki Kate.

Reklama

To ona, od śmierci męża Margaret Thatcher Denisa w roku 2003 i starszej o pięć lat siostry byłej premier Muriel w roku 2004, była jej najbliższą przyjaciółką obok siostrzenicy Jane Mayes. Z dziećmi, bliźniętami Markiem i Carol, Margaret Thatcher widywała się rzadko.

Wyswatała męża swojej starszej siostrze

– Jest moją najlepszą przyjaciółką – mówiła Margaret o siostrze. Przyszła premier Wielkiej Brytanii była jej swatką: Billy Cullen najpierw smalił cholewki do młodszej z dwóch sióstr sklepikarza Alfreda Robertsa, dopiero kiedy Margaret przedstawiła mu siostrę, zmienił obiekt zainteresowania.

Zamiana ta chyba wyszła wszystkim na dobre, w każdym razie obie siostry były zadowolone z dokonanych wyborów. Mężem Margaret został przedsiębiorca Denis Thatcher (pobrali się w grudniu 1951 roku).

Wiele lat ukrywał zresztą przed rodziną żony kłopotliwy fakt, że był już wcześniej żonaty: jego pierwszą żoną była Margaret Kempson. Rozwiedli się na rok przed tym, gdy Denis Thatcher poznał Margaret Roberts.

Sprzedała obrazy, by wpłacić kaucję za syna

Kiedy dwa lata po ślubie, sześć tygodni przed terminem na świat przyszły bliźnięta Mark i Carol, Denis nie był zachwycony. – Mój Boże, one wyglądają jak króliki! Włóż je, proszę z powrotem – miał powiedzieć do żony. O ile kariera i losy córki Carol – została dziennikarką, napisała biografie obojga rodziców, brała udział w licznych reality shows – mogły być choć w pewnym stopniu powodem do dumy – o tyle Mark Thatcher przez większość życia przysparzał rodzicom jedynie kłopotów.

Szkołę Harrow ukończył z trudem, studiów nawet nie rozpoczął, nie udało mu się też zdać egzaminu, by zostać księgowym. W 1982 roku Margaret Thatcher już jako premier opłaciła misję ratunkową, kiedy Mark zaginął na pustyni podczas rajdu Paryż-Dakar.

Kilkanaście lat później musiała sprzedać obraz, by wpłacić 300 tysięcy dolarów kaucji za syna aresztowanego w RPA pod zarzutem przygotowywania przewrotu w Gwinei Równikowej.

Margaret Thatcher przynajmniej raz uniknęła śmierci w zamachu na swoje życie zorganizowanym przez IRA (w październiku 1984 roku, w przededniu 59. urodzin, w hotelu w Brighton zginęło wtedy 5 osób).

Po przegranych wyborach prowadziła aktywne życie

Po przegranych wyborach nadal prowadziła aktywne życie, spisała też pamiętniki. Kłopoty ze zdrowiem zaobserwowano u niej około 2000 roku. Zdaniem córki Carol w ostatnich latach z matką nie było już kontaktu.

Swoją ostatnią walkę z chorobą Margaret Thatcher prowadziła kilkanaście lat. Choć przeszła kilka udarów, jeszcze w październiku ubiegłego roku w restauracji świętowała 87. urodziny w towarzystwie córki i syna. Jej pogrzeb będzie najbardziej uroczystym pochówkiem premiera od śmierci Winstona Churchilla w 1965 roku.

EP

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Nie ma nic gorszego dla rodziców, jak pochować własne dziecko. Tego bólu los nie oszczędził Danucie i Lechowi Wałęsom. 8 stycznia zmarł ich 43-letni syn Przemek. Został znaleziony martwy w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.